پرسش کارگردان رستاخیز از رئیس جمهور

آرش آصفی: اتفاقات «رستاخیز» مرا بی‌انگیزه کرد/ در قزوین باغداری می‌کنم
13 آذر 1395
احمدرضا درویش: احساس غیرت کردم و «رستاخیز» را ساختم. + فیلم
28 آذر 1395

چطور شد از تعلیق و نمایش فیلم_رستاخیز  ۱۸ماه میگذرد و دولت جمهوری اسلامی ایران با دو  وزیر هنوز نتوانسته است برای گشایش مشکل آن کاری انجام دهد ؟!!!

احمدرضا_درویش شامگاه چهارشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۵ طی سخنانی با اشاره به روند ساخت فیلم “رستاخیز” در برنامه “چشم شب روشن” شبکه چهار ، که بطور مستقیم با مردم گفتگو می کرد در بررسی رخدادهایی که برای این فیلم روی داد به شاخصه هایی که در ساخت این فیلم توجه شده است اشاره کرد :

▪️ اول آنکه تلاش شد فیلمی ساخته شود که در قامت عاشورا باشد.

▪️ دوم از هیچ بودجه دولتی استفاده نکنیم.

▪️ سوم نظرات مراجع و آیات عظام مدنظر قرار گیرد.

▪️ چهارم فیلم درگیر جریان‌های سیاسی نشود.

▪️ پنجم فیلم برای همه شیعیان منطقه و جهان تولید شود.

این فیلم اصلا نمی‌توانست بدون مشاوره در همه ابعاد و بدون تحقیق و پژوهش تولید شود و زمان زیادی برای ارائه گزارش به محضر مراجع محترم عظام صرف کردیم و من بارها مورد تفقد قرار گرفتم.
ساخت فیلم “رستاخیز”  ۹ سال طول کشید.
این فیلم ۹ پروانه ساخت دارد و سال به سال و دولت به دولت تمدید شده است. وقتی پروانه ساخت تایید می شود یعنی فیلمنامه تایید شده است. فیلم “رستاخیز” دو پروانه نمایش دارد ، یک پروانه برای نسخه بلند و یک پروانه نمایش برای نسخه کوتاه .
حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی مسئولیت پخش این فیلم در سراسر ایران را بر عهده گرفت و همه تلاش خود را برای اکران سراسری در کشور انجام داد ؛ صدا و سیما نیز آگهی و تبلیغات “رستاخیز” را پخش کرد اما با همه این احوال و طی شدن مراحل قانونی و شرعی ، فیلم توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از پرده اکران پایین کشیده شد !

نزاع‌ های سیاسی با اکران عمومی این فیلم مترادف شد ، زیرا در سال ۱۳۹۴ و همزمان با اکران فیلم ؛ توافق هسته‌ای و برجام اتفاق افتاد و کسانی که وارد میدان و انتقاد به این فیلم شدند ؛ مقصودشان جای دیگری بود !
یک جریانی که حتی اعلام می‌کردند فیلم را ندیده‌اند ؛ فعال شدند و هدف دیگری داشتند و منظور آنها دعواهای سیاسی در بالادست بود.
آنها تصمیم گرفتند فیلم “رستاخیز” را بهانه کنند و متاسفانه دولت نیز در برابر این جریان کوتاه آمد و حتی علی جنتی (وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی) گفت : چون جشن هسته‌ای در پیش بود ، ما نمی‌خواستیم این جشن تحت تاثیر این فیلم قرار بگیرد !

درویش افزود : بحثی که درباره این فیلم مطرح شده ؛ مسئله تشبه است درحالیکه بسیاری مراجع محترم بر موضوع تشبه به معصومین(ع) به شرطی که حرمت معصومین حفظ شود ؛ ایرادی نگرفته‌اند.
حتی از دفتر مقام معظم رهبری نیز توسط تهیه‌کننده “رستاخیز” سوال شد و فتوا اخذ گردید و در این فیلم به فتوای مقام معظم رهبری عمل شد.
مبانی فقهی و شرعی فیلم “رستاخیز” بر مبنای فتوای مقام معظم رهبری بوده است.

متاسفانه ۱۸ماه از اکران نشدن فیلم “رستاخیز” می‌گذرد و با وجود حضور دو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک دولت ؛ همچنان مسئله این فیلم حل نشده است .

🔴 این پرسش از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح است که چرا مشکلی که توسط این وزارتخانه ایجاد شده و می بایست از طریق گفتگو و مفاهمه مرتفع شود به دادگاه کشیده شده و دیوان عدالت اداری نیز در حکم بدوی خود به تخلف آن وزارتخانه و ایجاد خسارت به سازندگان فیلم “رستاخیز” رای داده است ؟ !

🔴 فیلم “رستاخیز” تاکنون پنج وزیر ارشاد را به خود دیده است ، اُمیدوارم کار به وزیر ششم نکشد.

🔴 در پایان احمدرضا درویش با طرح پرسشی مهم از شخص رئیس جمهور مطرح کرد و اینچنین جویا شد : من از شخص رئیس جمهور سئوال می کنم (چون ایشان در وضعیت فعلی فیلم “رستاخیز” نقش داشته اند) سئوال می کنم که چطور شد از تعلیق و نمایش فیلم”رستاخیز” ۱۸ ماه می گذرد و دولت جمهوری اسلامی ایران با دو وزیر هنوز نتوانسته است برای گشایش مشکل آن کاری انجام دهد ؟ !!!