به دعوتِ رسمی معاون وزیر فرهنگ عراق ، کارگردان و تهیه کننده فیلم «رستاخیز» راهی فستیوال فیلم بغداد شدند

حضور درویش و رستاخیز درجشنواره فیلم بغداد
25 شهریور 1394
«رستاخیز» اشک عراقی‌ ها را درآورد
12 مهر 1394

فستیوال بین المللی فیلم بغداد با این عنوان که : افتتاحییه این جشنواره با فیلم القربان خواهد بود و این فیلم تاریخی بزرگ با حضور کارگردان و تهیه کننده آن ، برای نخستین بار در جهان عرب اکران خواهد شد ، به استقبال احمدرضا درویش و این فیلم رفته است.

افتتاحیه فستیوال فیلم بغداد ، اولین اکران رسمی فیلم رستاخیز در کشور عراق و در جهان عرب خواهد بود

جشنواره بین المللی فیلم بغداد دو سال است که خواستار حضور فیلم «رستاخیز» آخرین ساخته احمدرضا درویش در این جشنواره است و عوامل این فیلم در نظر داشتند آن را همزمان با اکران در ایران به این جشنواره بفرستند و به همین دلیل مقرر شده بود که این فیلم امسال و همزمان با اکران در ایران در هفتمین دوره از جشنواره فیلم «بغداد» ( BiFF ) نیز به نمایش درآید.

آخرین هماهنگی‌ ها نیز در ایام برپایی بخش بین‌الملل سی و سومین جشنواره فیلم فجر در اردیبهشت ماه امسال ، بین تقی علیقلی‌زاده تهیه‌کننده «رستاخیز» و دبیر جشنواره فیلم بغداد انجام گرفت که طبق آن قرار شد فیلم «رستاخیز» با نام عربی «القربان» و نام انگلیسی «Hussein Who Said No» مهرماه امسال در این جشنواره به نمایش درآید.

هفتمین فستیوال بین المللی فیلم بغداد طی روزهای یکم تا پنجم اکتبر ( ۹ تا ۱۳ مهر ) در شهر بغداد در عراق برگزار می‌شود.

احمدرضا درویش کارگردان فیلم «رستاخیز» به همراه تقی علیقلی زاده تهیه کننده این فیلم به دعوت رسمی معاون وزیر فرهنگ عراق دیشب راهی بغداد شدند.

نکته قابل توجه اینکه معاون وزیر فرهنگ عراق برای این حضور همکاری داشته است.

این فیلم تاریخی مذهبی دارای نسخه‌هایی با دوبله به زبان های مختلف از جمله دوبله عربی و فرانسه همراه با زیرنویس انگلیسی است.

در فیلم سینمایی «رستاخیز» هفت بازیگر جهان عرب حضور دارند که اسامی آنها به این شرح است:
جمال سلیمان و رضوان عقیلی از سوریه ، داوود حسین از کویت ، جواد الشکرچی از عراق و فادی ابراهیم از لبنان.

استفان واربک آهنگساز اُسکار گرفته این فیلم ؛ موسیقی «رستاخیز» را به همراه ارکستر سمفونیک بلژیک ساخته است و جرمی پرایز، دن جانسون، ریچارد کانوی از صداگذاران فیلم هستند ، مراحل فنی فیلم رستاخیز در استودیو مولینر لندن کار شده است.

تدوین این فیلم را طریق انوار انجام داده ، وی نامزد اسکار ۲۰۱۰ برای فیلم «سخنرانی پادشاه» بوده است.

فیلم «رستاخیز» با دریافت مجوز اکران از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک روز در سینماهای تهران روی پرده رفت ولی به دستور همین وزارتخانه در پایان نخستین روز اکرانش در تاریخ ۲۴ تیرماه از پرده پایین آمد.