سید جمال ساداتیان: «رستاخیز» عاشورا را تحریف نکرده است / عقب نشینی مقابل اندکی از معترضان

کامبیز نوروزی، حقوق‌دان متخصص در عرصه حقوق فرهنگی: ارشاد باید به «رستاخیز» خسارت بدهد.
10 مرداد 1394
مروری بر اپیدمی تازه باب شده در سال‌های اخیر سینمای ایران به بهانه توقیف «رستاخیز»
14 مرداد 1394

سید جمال ساداتیان تهیه کننده سینمای ایران برخورد قهری با سینمای دینی را باعث هر چه محدود شدن این نوع سینما عنوان کرد و گفت: اتفاقی که برای فیلم «رستاخیز» در اکران عمومی رخ داد، باعث شد لطمه های جبران ناپذیری به پیکره سینمای ایران وارد شود و از این رویداد به عقب نشینی مسئولان در مقابل درخواست عده اندکی از معترضان تعبیر می شود.

وی با رد ادعای برخی منتقدان که «رستاخیز» را تحریف کننده واقعه عاشورا و قیام امام حسین (ع) دانسته اند، بیان کرد: در برخی اظهارنظرها شنیده ام این فیلم واقعه عاشورا را تحریف کرده است در حالی که اینگونه نیست و من به شخصه هیچگونه تحریفی نسبت به قیام عاشورا در فیلم «رستاخیز» ندیدم و معتقدم تحریف واقعی عاشورا طی چند سال اخیر توسط برخی افراد در هیات ها شکل گرفته است.

ساداتیان متذکر شد: برای ساخته شدن یک اثر سینمایی در حوزه مفاهیم و تاریخ دین تمام علوم دینی به کار گرفته می شود و اینگونه نیست که فیلمساز بر اساس اجتهاد یک یا دو مرجع دینی سراغ ساخت فیلم در حوزه دین برود. ضمن اینکه فراموش نکنیم هنر مبیین بخشی از رفتارهای جامعه است که باید فرصت دیده شدن داشته باشند.

تهیه کننده فیلم سینمایی «جامه دران» تصریح کرد: در یک دوره ای کسی جرات نداشت سراغ قشر روحانیت در سینما برود اما در نتیجه تمرین و ممارست عده ای از سینماگران، روحانیت به سینما راه پیدا کرد و با طرح مسائل مختلف در آثار سینمایی سیر تکاملی در این حوزه طی شد.

وی افزود: بنابراین باید به فیلمسازانی که انگیزه و پشتوانه های قوی مذهبی دارند، اجازه داد در این حوزه فعالیت کنند.اما وقتی یک فیلمساز ماننده درویش اینگونه منکوب می شود نباید انتظار داشته باشیم دیگر فیلم فاخر دینی تولید شود.

سید جمال ساداتیان با اشاره به فرار سرمایه گذاران از ساخت فیلم های تاریخی – دینی گفت: برخوردهای قهری با سینمای دینی موجب می شود کمتر تهیه کننده ای رغبت سرمایه گذاری و حضور در این عرصه را داشته باشد، در حالی که سینمای دینی ضرورت یک کشور مسلمان نشین است.

وی در پایان گفت: به اعتقاد من مشکلی که برای فیلم «رستاخیز» پیش آمده با صحبت بی واسطه با بزرگان دین حل می شود و دست اندرکاران فیلم باید بدون هیچ واسطه ای سراغ مراجعی که این فیلم مورد تایید شان نبوده است، رفته و با بحث و گفتگو مساله را حل کنند.