واکنش عزت‌الله ضرغامی به توقیف «رستاخیز»: وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چیست؟

نگاهی متفاوت به لغو اکران رستاخیز: تفاوت‌های نگاه حوزه‌های علمیه، الازهر و واتیکان به سینما
31 تیر 1394
در بهارنیوز مطرح شد: سخنی با مخالفان فیلم «رستاخیز»
31 تیر 1394

واکنش ضرغامی به توقیف «رستاخیز»

خبرگزاری تسنیم: عزت‌الله ضرغامی در واکنش به توقیف فیلم سینمایی «رستاخیز» گفت: «رستاخیز» فیلمى عظیم، پرهزینه، با جلوه های ویژه ی فراوان ساخته شده که نشان دهنده بضاعت بالای سینمای جمهوری اسلامی است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، عزت‌الله ضرغامی رئیس سابق سازمان صداوسیما که این روزها با حضور در صفحه اینستاگرام بیشتر فعال شده است در اظهارنظری جدید نسبت به توقیف فیلم سینمیی «رستاخیز» واکنش نشان داد.

متن پیام در زیر است:

“«رستاخیز» فیلمى عظیم، پرهزینه، با جلوه های ویژه ی فراوان ساخته شده که نشان دهنده بضاعت بالای سینمای جمهوری اسلامی است.
سابقه کارگردان محترم نشان می دهد که این توانمندی در او بیشتر از قدرت نگارش متن و دراماتیزه کردن آن است.
فی نفسه هم اشکالی ندارد. در سطح جهانی هم با تولید مشترک و بهره گیری از توانمندی های مختلف، کارهای بزرگ و ماندگار ساخته می شود.
اما این اشکال وقتی به مسائل اعتقادی و به ویژه با اموری که قرن ها با مردم ارتباط برقرار کرده و همواره انگیزه بخش آنان بوده است، برخورد می کند، مسأله پیچیده تر می شود و حساسیت آن نقطه ضعف را صدچندان می کند.
خیلی علاقمندم با رفع اشکالات فیلم، اکران آن آغاز شود.

*** پی نوشت **********

وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چیست؟
به نظر می رسد هر سه وظیفه ی مهم هدایتی، نظارتی و حمایتی از سوی وزارت ارشاد مورد غفلت قرار گرفته است. آن هم در یک فیلم سینمایی کاملاً ویژه با هزینه های سنگین و تلاش چند ساله و شبانه روزی بخش عظیمی از ظرفیت های حرفه ای سینما.
صدا و سیما تجربه ی خوبی در سریال مختارنامه داشت.
اولین بار که سکانس مربوط به شهادت حضرت ابوالفضل (ع) را در سر صحنه تصویربرداری دیدم به مدیر وقت سیما فیلم گفتم، این سکانس قابل پخش نیست! نه به دلیل نشان دادن چهره حضرت – که با نورانی کردن آن به راحتی حل می شد – بلکه به دلیل مخدوش شدن جایگاه قدسی آن بزرگوار در باورهای مردم.

 

IMG_20150722_154757