نشست هم‌اندیشی اکران فیلم سینمایی رستاخیز در تبریز

سوال احمدرضا درویش از مدیران فرهنگی: برای زیر ساخت‌های بخش صدا و تصویر چه کرده‌اند؟
10 تیر 1394
«رستاخیز» در شبکه قرآن به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.
13 تیر 1394

احمدرضا درویش: باید به خواب آشفته و طولانی سینما تلنگر بزنیم

احمدرضا درویش کارگردان فیلم سینمایی «رستاخیز» بیان کرد که سینمای ایران در حال حاضر در شرایطی به سر می برد که ممکن است در مقابل رسانه های دیگر و تکنولوژی های روز میدان را واگذار کرده و تسلیم شود و حال باید به این خواب آشفته و طولانی سینما تلنگر بزنیم.

به گزارش ستاد خبری فیلم «رستاخیز»، نشست هم اندیشی برای اکران این فیلم روز پنجشنبه ۱۱ تیرماه با حضور حسن میلانی مدیر حوزه هنری استان آذرباییجان شرقی، احمدرضا درویش کارگردان فیلم «رستاخیز»، تقی علیقلی زاده تهیه کننده، علی قائم مقامی مدیر تولید، فرهاد قائمیان بازیگر این فیلم سینمایی، محمود کاظمی مدیرعامل موسسه بهمن سبز، غلامرضا فرجی مدیر پخش حوزه هنری و همچنین نمایندگان و مسئولان سازمان و نهادهای مختلفی برگزار شد.

تقی علیقلی زاده تهیه کننده «رستاخیز» در ابتدای این نشست با اشاره به ویژگی های کار هنری بیان کرد: یکی از این ویژگی ها این است که کار هنری به مباحث اجتماعی دامن می زند و فیلم «رستاخیز» هم بهانه ای شد تا درباره عاشورا حرف بزنیم.

وی با اشاره به مضمون فیلم «رستاخیز» عنوان کرد: ما در این فیلم روح کلام سیدالشهدا را جستجو کردیم و می خواهیم به مفاهیم اساسی تفکر شیعه و سیدالشهدا در جامعه دامن بزنیم و سعی کنیم میراث تاریخی و مذهبی خود را ثبت کرده و به نسل های بعد منتقل سازیم.

فرهاد قائمیان یکی از بازیگران پروژه سینمایی «رستاخیز» نیز در این نشست اظهار کرد: من افتخار می کنم که آذری هستم و توانستم در این فیلم نقش حر را بازی کنم.

وی با اشاره به حضور خود در این اثر ادامه داد: من در این فیلم ساخته شدم و به خاطر اینکه از طرف آقای درویش برای این نقش انتخاب شدم خوشحالم چراکه این نقش تاثیر زیادی روی شخصیت، احساس و حتی در مسیر زندگی ام داشت.

این بازیگر سینما و تلویزیون که به نمایندگی از دیگر بازیگران در این نشست حضور پیدا کرده بود، اظهار کرد: من و دیگر بازیگران این اثر در آب و هوای سخت بم و دیگر شهرستان ها زحمت های زیادی کشیدیم و حالا امیدوارم نتیجه این زحمات به ثمر بنشیند و استان ها هم پشتوانه ما باشند تا بتوانیم به نوعی رسالت امام حسین (ع) را در زمانه خود جاری کنیم.

در ادامه احمدرضا درویش کارگردان فیلم سینمایی «رستاخیز» بیان کرد: برای پی بردن به حقیقت حرکت امام حسین (ع) کافی است به این بپردازیم که او چه می گفت و در مقابل چه جریانی قرار گرفته بود و از چه سلاحی برای سخن خود استفاه می کرد چراکه همان موقعیت و رویارویی حق و باطل در دنیای مدرن امروز هم اتفاق می افتد.

درویش به آثاری هنری و ادبی که به واقعه عاشورا پرداختند اشاره و بیان کرد: بعد از عاشورا آثار هنری و ادبی بسیاری در طول تاریخ تولید شدند که قابل شمارش نیستند اما چرا بشر امروز همچنان احساس می کند که نیاز دارد درباره این واقعه تاریخی بنویسد، فیلم بسازد و آثار دیگری تولید کند؟ چرا نام، معرفت و حرکت امام حسین (ع) مدام قابل تکرار است؟ همه اینها نشان از عمق و گستره این نهضت دارد.

کارگردان فیلم سینمایی «رستاخیز» در ادامه درباره این اثر و ابعادی که از واقعه عاشورا در آن نمایش داده است، توضیح داد: «رستاخیز» نمونه کوچکی از مجموعه آثار تولید شده است که به عاشورا پرداخته است و مسلما دربرگیرنده همه ابعاد آن نیست. این فیلم ظرف کوچکی است که با مظروف بسیار بزرگی پر شده است.

وی ادامه داد: این فیلم به موضوع حرکت عاشورا پرداخته است اما قطعا با آثار و حرکت های بعدی کامل می شود چراکه همه عزم خود را راسخ کرده اند تا از این دریای بی کران بهره ببرند.

کارگردان فیلم سینمایی «دوئل» به نشست های هم اندیشی در استان ها اشاره و بیان کرد: با تشکیل این جلسات در استان ها به چالش ها و کمبودها در عرصه نمایش کشور بهتر پی می بریم و مسئولان هم به نوعی به نیاز جوانان برای تولیدات هنری و وضعیت مراکز فرهنگی نظارت می کنند.

وی درباره اکران «رستاخیز» در استان ها تصریح کرد: «رستاخیز» یک اثر هنری است که با باورهای مردم ارتباط دارد و اکران آن در رابطه ای تنگاتنگ با مسئولان استانی قرار گرفته است. امروز ما در عصر رسانه زندگی می کنیم و باید توجه داشت که یک اثر برای رسیدن به دست مردم به بسته بندی مناسب نیاز دارد. محصولات و آثار فرهنگی در عصر رسانه در لحظه به هر مکانی و فضایی منتقل می شوند و ضروری است که از طریق رسانه و فضاهای نمایشی با مردم ارتباط برقرار کنند.

درویش با اشاره به سختی تولید اثر درباره مبانی معرفتی ائمه اطهار (ع) بیان کرد: وقتی قرار است درباره قله های معرفتی مثل امام حسین (ع) اثری به تولید برسانیم سطح توقعات متفاوت است و ما تنوع نگاه ها و انتظارات را داریم.

وی به تاثیر حرکت معرفتی امام حسین (ع) در آذرباییجان اشاره کرد و یادآور شد: حسین (ع) منشاء غرور تشیع و پیروزی حق بر شمشیر است. در دوران مشروطه مردم آذرباییجان توانستند با نام اهل بیت (ع) مقابل متجاوزان ایستادگی کنند.

کارگردان «رستاخیز» درباره واقعه عاشورا و آنچه که باید از آن آموخت عنوان کرد: در این واقعه بحث اقلیت و اکثیریت مطرح نیست بلکه مفهوم حق است که اهمیت دارد. حقیقتی که امام حسین (ع) پای آن ایستاد و نوعی معرفت به پیروزی رسید.

وی با اشاره به تکیه بر این معرفت افزود: باید با تکیه بر این ذخایر معرفتی نه تنها سکوت نکنیم بلکه با غرور از باورهای خود سخن بگوییم و این باورها و اعتقادات را در رسانه و هنر خود بیان کنیم. باید بتوان از این طریق در مقابل کسانیکه در عصر دموکراسی با تکیه بر خشونت و بریدن سر انسان ها به احیای بدعت های دوران جاهلیت و قرون وسطی دست می زنند، بایستیم.

درویش جوانان شهر تبریز را اصلی ترین مخاطبان فیلم «رستاخیز» دانست و اظهار کرد: این جوانان و مردم مختلف با همراهی هیات های مذهبی و نهادهای مختلف می توانند به اکران مناسب فیلم کمک کنند. اگر امکانات نمایشی در این استان به شکل عادلانه ای توزیع شود و تهران به منزله همه ایران تلقی نشود سالن های سینما در استان ها به پشتوانه امام حسین (ع) و خطبه های ایشان مملو از جمعیت می شود.

این کارگردان سینمای ایران در ادامه سخنان خود عنوان کرد: سینمای ایران در حال حاضر در شرایطی به سر می برد که ممکن است در مقابل رسانه های دیگر و تکنولوژی های روز میدان را واگذار کرده و تسلیم شود و حال باید به این خواب آشفته و طولانی سینما تلنگر بزنیم. سینماگران باید به مدد نهادهای دلسوز که دغدغه فرهنگ را دارند کاری کنند که این خواب آشفته به بیداری کنشمند تبدیل شود.

وی در پایان تصریح کرد: در همه دنیا با وجود ارتقای تکنولوژی، سینما هنوز رونق دارد و مردم از دیدن فیلم در سالن های سینما استقبال می کنند. لازم است با نگاهی جدید به سالن های سینما جامعه ایرانی به سینما رفتن تشویق شود و کمی از فضای محدود مجازی فاصله بگیرد. مردم نیاز به تنفس در فضای جمعی دارند و این تجربه جمعی به خوبی در سالن های سینما محقق می شود.

در این نشست مباحثی پیرامون روند اکران بهتر این فیلم توسط نمایندگان و مسئولان سازمان ها مطرح شد.

در پایان حسن میلانی مدیر حوزه هنری استان آذرباییجان شرقی با اشاره به حرکت امام حسین (ع) بیان کرد: امام حسین (ع) تا آخرین لحظه از هدایت دست نکشید.

در این هم اندیشی یک روزه احمدرضا درویش، محمود کاظمی و غلامرضا فرجی از سینمای در حال بازسازی قدس دیدن کردند.

همچنین چهارشنبه ۱۰ تیر ماه نیز فیلم سینمایی «رستاخیز» با حضور تهیه کننده، مجری طرح و بازیگر این اثر برای جمعی از مسئولان به نمایش درآمد.

 

۸۱۰۶۱۷۷۶۸_۵۹۲۶۶