اکران «رستاخیز»، روز عید فطر در سینما اکسین اهواز

فیلم رستاخیز و بیان قیام عاشورا از قاب سینما / وجود جاهلیت ابوسفیانی با ژست دموکراسی در غرب
9 تیر 1394
«سینما افطار» با نمایش فیلم «رستاخیز» در تبریز با حضور احمدرضا درویش، تقی علی‌قلی‌زاده و فرهاد قائمیان
9 تیر 1394

فیلم سینمایی «رستاخیز» ساخته احمدرضا درویش که روایتگر نهضت امام حسین (ع) است، روز عید فطر برای اولین بار در سینما اکسین اهواز اکران می‌شود.

به گزارش پایگاه حوزه هنری، علیرضا چرخابی سرپرست حوزه هنری خوزستان ظهر چهارشنبه ۳ تیرماه در نشست ستاد استقبال از فیلم رستاخیز در سالن اجتماعات معاونت اجتماعی استانداری خوزستان با حضور فرج الله خبیر، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار خوزستان، گفت:حوزه هنری حمایت و تلاش خود را برای گسترش برنامه های هنری دنبال می کند. ما افتخار می کنیم در استان خوزستان که دروازه تشیع است، اکران فیلم رستاخیز طلیعه خوبی برای استان خوزستان است. این واقعه سینمایی تاریخی و ماندگار است.
وی افزود: حوزه هنری تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا اکران آن را از عید فطر آغاز کند.
سرپرست حوزه هنری خوزستان با بیان اینکه این دومین نشست برای فیلم سینمایی «رستاخیز» است، تصریح کرد: امیدوارم از ظرفیت دستگاه های همسو استفاده شود تا بتوانیم شروع و اکران این فیلم را هم‌زمان با عید فطر در خوزستان داشته باشیم.
همچنین در این نشست، فرج الله خبیر معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان اظهار کرد: برای آثار فاخری که در حوزه سینما منطبق با فرهنگ دینی ما تولید می‌شود باید تلاش بیشتری صورت گیرد تا تماشاگران بیشتری داشته باشند.
خبیر توضیح داد: در همه شهرستان ها امکانات پخش فیلم مناسب نداریم و سالن های ما مناسب نیستند. اما حداقل در شهرهای بزرگ‌تر این امکانات را داریم که فیلم را اکران کنیم و تلاش را در این جهت خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: با توجه به بنگاه‌های بزرگ اقتصادی در استان مثل شرکت نفت، ملی حفاری، کشتی‌رانی و بنادر که عرصه های زیادی در اختیار دارند و با توجه به تعداد کارکنان‌شان ما هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهیم تا اکران را داشته باشند.
معاون سیاسی ـ اجتماعی استانداری خوزستان با اشاره به نسخه عربی این فیلم گفت: این در بعضی مناطق مانند حمیدیه، هویزه، شادگان و غیره باید به صورت عربی نمایش داده شود. متاسفانه سالن‌های نمایش آن جا مناسب نیست و باید بررسی شود. همچنین می توان این فیلم را در کشور عراق و شهری مثل بصره به نمایش درآورد. ما با دفتر ارتباط با عراق می توانیم برای پخش آن رایزنی کنیم.
احمدرضا درویش، کارگردان فیلم «رستاخیز»، نیز در این جلسه گفت: این فیلم که با موضوع امام حسین (ع) در کشور ساخته شده روز عید فطر برای نخستین بار در کشور، در سینما اکسین اهواز به روی پرده سینما می رود.
وی اظهارکرد: تاکنون در سینمای ایران فیلمی با این موضوع کار نشده و جا داشت برای ترویج فرهنگ حسینی این فیلم ساخته شود.
و علاوه بر اهواز تصمیم گیری برای اکران این فیلم در سایر شهرستان های خوزستان نیز انجام می شود.
کارگردان فیلم «رستاخیز» افزود: سرمایه ای که برای این فیلم هزینه شده غیر دولتی و بیشتر از علاقه‌مندان اهل بیت(ع) در خارج از کشور تامین شده است.
درویش ادامه داد: این فیلم به منظور ترویج فرهنگ اهل بیت(ع) ساخته و سعی شده که ساخت این فیلم هم‌وزن نهضت سیدالشهدا(ع) باشد.
وی با بیان اینکه پروانه نمایش این فیلم صادر شده عنوان کرد: در شرایطی این فیلم در حال اکران است که شرایط فعلی منطقه بیش از هر روز به اکران فیلمی با این موضوع نیاز دارد.
درویش در توضیح اکران این فیلم برای نخستین بار در خوزستان اظهار کرد: به لحاظ هویت فرهنگی خوزستان در دوران دفاع مقدس، وجود قومیت ها، نزدیکی آن با عراق و عتبات عالیات، فرصت خوبی است که جریان سازی سیاسی با اکران این فیلم در این استان انجام شود.
وی بیان کرد: در خوزستان سالن های سینمای زیادی هست که بیشتر آن ها متاسفانه غیرفعال هستند که امید است با اکران این فیلم، رکود مخاطب در سینما شکسته شود و مسئولان استانی برای فعال سازی این سینماها و راه اندازی مکانی که برای پرکردن اوقات فراغت بهترین گزینه است باید وارد عمل شوند.
وی افزود: خوزستان باید به دوران شکوفایی سینما باز گردد و در حوزه فرهنگ، این استان باید بر تارک فرهنگ کشور بدرخشد و باید این را در خوزستان جست و جو کرد که با وجود این همه سرمایه و شرکت های بزرگ اقتصادی در آن، چه سهمی از سوی این منابع بزرگ اقتصادی به حوزه فرهنگ پرداخت می شود؟
کارگران فیلم «رستاخیز» مدت ساخت فیلم رستاخیز را ۱۱ سال عنوان کرد.
گفتنی است، سایر دستگاه های فرهنگی استان نیز در این نشست حضور داشتند و به بیان نظرات خود پرداختند.

 

DSC_0073