فیلم‌های جدید از پشت‌صحنه و تیزر «رستاخیز»
3 خرداد 1394
بازیگران «رستاخیز» قبل و بعد از گریم
4 خرداد 1394

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در جلسه ۲۸ اردیبهشت ماه شورای صنفی نمایش، قرارداد نمایش فیلم سینمایی «رستاخیز» به کارگردانی احمدرضا درویش در گروه آزادی برای اکران عید فطر ثبت شد.

داستان روز رستاخیز درباره واقعه عاشوراست که از نگاه بکیر فرزند حر ابن یزید ریاحی به قیام امام حسین (ع) و حوادث واقعه عاشورا می پردازد. این فیلم مقطع زمانی مرگ معاویه تا قیام امام حسین (ع) و شهادت آن حضرت را به مدت زمان ۲ساعت و ۵۰دقیقه به تصویر می کشد.

اولین اکران «رستاخیز» به کارگردانی احمدرضا درویش در سی و دومین جشنواره فیلم فجر بود. «رستاخیز» بنا بود برای اولین بار واقعه عاشورای حسینی را حماسی و واقعی روایت کند.  تدوین فیلم سینمایی «رستاخیز» توسط «طریق انور» تدوینگر معروف و نامزد دریافت اسکار (برای فیلم سینمایی سخنرانی پادشاه) در لندن انجام شده است. موسیقی فیلم توسط «استیفن واربک» Stephen Warbeck آهنگساز برجسته و برنده اسکار برای موسیقی فیلم «شکسپیر عاشق» صورت گرفت و همه مراحل فنی این فیلم در استودیو «مولینر» لندن انجام گرفت.

جلوی دوربین هم در کنار بازیگران ایرانی، بازیگرانی مهمی از کشورهای سوریه، عراق، لبنان و کویت نیز حضور داشتند. فیلم‌ساز در نگاه جهانی خود برای اکران این فیلم حتی به نام فیلم هم فکر کرده است. افزون بر «‌رستاخیز‌» که نام فارسی فیلم است، القربان (قربانی) نام عربی فیلم و HOSEIN نام انگلیسی فیلم خواهد بود و زیرنویس فیلم به زبان‌های گوناگون پیش‌بینی‌ شد.

آرش آصفی که با «رستاخیز» به سینما معرفی می‌شود نقش «بُکِیر» فرزند حر بن یزید ریاحی را به عنوان یکی از کاراکترهای اصلی این فیلم بازی کرده است. پوریا پورسرخ، حسن پورشیرازی‌، فرهاد قائمیان، بابک حمیدیان، بهادر زمانی، یاور احمدی‌فر، انوشیروان ارجمند، انوش معظمی، کوروش زارعی، محمود محکمی، سعید علیپور، امیر مولوی، علی‌جاویدفر، می‌رطاهر مظلومی، حمید جدیدی، قادر پزشکی، محمدرضا حقگو، علی عباسی، تورج فرامرزیان، بابک والی، رضا اکبری‌ارطه، ابراهیم سلطانی، خلیل‌الله خواجه‌نظام، پژمان جعفری سمرقندی، شقایق فراهانی، مهتاب کرامتی، لیلا بلوکات و زهره‌ حمیدی و… از بازیگران فیلم سینمایی «رستاخیز» هستند‌.

مجید میرفخرایی نیز طراحی صحنه و دکور این اثر سینمایی را برعهده داشته است. درویش پیش از این فیلم هایی همچون سرزمین خورشید و کیمیا و دوئل را کارگردانی کرده است. آخرین اثر سینمایی احمد رضا درویش “رستاخیز” به تهیه کنندگی تقی علی قلی زاده است.

عکاسان فیلم «رستاخیز» محسن سیدی و بابک برزویه بودند.