عضو کمیسیون فرهنگی مجلس : توقیف «رستاخیز»، رویه غلط ارشاد است/ اگر فیلم مشکل فقهی دارد آن را حل کنند نه حذف

قاضی زاده هاشمی:سرنوشت “رستاخیز” هنرمندان را از کار در این حوزه دلسرد کرد/ موضع کمیسیون فرهنگی مجلس اکران فیلم است
11 مهر 1396
احمدرضا درویش در برنامه تلویزیونی «چهل چراغ» : رستاخیز نمی تواند شکل زیرزمینی داشته باشد !.
23 مهر 1396

حجت الاسلام پژمانفر اعلام کرد: اکران نکردن فیلم «رستاخیز» رویه غلط دو وزیر قبلی فرهنگ و ارشاد است و امیدوارم دکتر صالحی این روند غلط را اصلاح کند.

گروه فرهنگی آنا: حجت‌الاسلام پژمانفر درباره برخی اظهارات اعضاء کمیسیون فرهنگی مجلس پیرامون فیلم سینمایی «رستاخیز» و حواشی بر سر توقیف آن، به خبرنگار آنا گفت: کمیسیون لزوما کار مشترکی درباره این فیلم انجام نداده اما اعضاء شخصا نظراتی داشته‌اند. خود من نیز این فیلم را در مراحل متعددی دیده‌ام.

* در حق فیلمساز بی‌عدالتی کرده‌اند

وی در این‌باره تأکید داشت: به نظر بنده «رستاخیز» مشکلی برای اکران عمومی ندارد و واقعا بی‌عدالتی در حق فیلمساز است که اثرش را در این چند سال توقیف کرده‌اند.

پژمانفر همچنین در نکته‌ای توضیح داد: ما در کشورمان برحسب ولایت فقیه مسائل را جلو می‌بریم همچنانکه گاه عقاید برخی مراجع بزرگوار نیز در مورد یک امر متفاوت است ولی نهایتا همه زیر نظر ولی فقیه، اقدام به انجام امور می‌پردازیم. نمونه‌اش مباحثی است که درباره عملکرد بانک‌ها وجود دارد.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: برخی مراجع ما اشاره به این دارند که فعالیت بانک‌ها به نحوی رباست اما می‌بینید که همچنان به طریق فعلی مشغول فعالیت هستند. اما چون برخی مراجع چنین نظری دارند آیا باید بانک را بطور کلی تعطیل کرد؟

* رفتار دو وزیر قبل هیچ توجیهی ندارد

وی با اشاره به فیلم «رستاخیز» و عدم اکرانش در این چندساله نیز گفت: همین قانون و احکام شرعی را هم باید در مورد سینما اعمال کنیم. چنانکه معتقدم رفتاری که دو دولت قبل در قبال «رستاخیز» در پیش گرفتند هیچ توجیهی ندارد.

نصرالله پژمانفر با رجوع به اظهارات قبلی مدیران مبنی بر اینکه قرار است بخشی از هزینه ساخت فیلم را به عوامل پرداخت کنند، نیز گفت: واقعا چنین کاری، اقدام نسنجیده‌ای است و بالاترین توهین به عوامل فیلم «رستاخیز» خواهد بود که بخواهیم بجای اکران، پول ساخت فیلم را به آنها بدهیم.

* مگر این‌ها دنبال کاسبی‌اند که از پول حرف می‌زنید؟

به گفته این نماینده مجلس؛ امثال آقای درویش در ساخت این فیلم، دنبال سود و کاسبی نبوده‌اند که مدیران ارشاد بخواهند به او پول بدهند تا از اکران دست بکشد.

وی درباره ایراد وارده به این فیلم نیز تأکید کرد: «رستاخیز» اگر واقعا از نظر فقهی مشکلی دارد باید آن را حل کرده و فیلم را به اکران درآورند. اما اگر مشکلی ندارد آن را به سینما بیاورند نه اینکه فیلم را در فضای سینما به چالش بکشند.

پژمانفر اعلام کرد: اکران نکردن فیلم «رستاخیز» رویه غلط دو وزیر قبلی فرهنگ و ارشاد است و امیدوارم دکتر صالحی این روند غلط را اصلاح کند.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در خاتمه به آنا گفت: من در حوزه فقه تحصیل کرده‌ام و می‌توانم اعلان نظر کنم بر همین اساس هم معتقدم که «رستاخیز» قابلیت اکران دارد و نباید به آن اشکالی گرفت.