جنتی: فیلم «رستاخیز» اکران می شود

نوش‌آبادی در گفتگو با «نسیم آنلاین»: به رای صادره در مورد “رستاخیز” اعتراض می‌کنیم/ معلوم نیست خسارت ۴۰ میلیاردی بر چه مبنایی بوده است
6 مهر 1395
قاضی‌زاده هاشمی: اکران نشدن «رستاخیز» بلادلیل است/ می‌خواهند تصمیم‌گیری را به دولت بعد موکول کنند
7 مهر 1395

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از اکران دوباره فیلم سینمایی «رستاخیز» خبر داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز دوشنبه در حاشیه برگزاری گرامی داشت هفته دفاع مقدس در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این پرسش که فیلم «رستاخیز» در افتتاح سینما آبادان به نمایش در آمده، آیا این کار مغایر با تصمیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست، گفت: پس از جلوگیری از نمایش فیلم در سال گذشته، عوامل فیلم «رستاخیز» از ما شکایت و اعلام خسارت کرده اند.

وی با بیان اینکه از یک سال گذشته اعلام کردیم که با توجه به نظر برخی مراجع و علمای عظام روی چهره برخی شخصیت های فیلم، افکت نوری انجام شود، افزود: اما عوامل فیلم نپذیرفته و اعلام کرده اند که خسارت سنگینی به آنها وارد شده است.

جنتی افزود: بنابراین اکنون گفته ایم تا ادامه روند رسیدگی به شکایت، حوزه هنری می تواند فیلم «رستاخیز» را اکران کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: حکم دیوان عدالت اداری را خوانده ایم، بطور قطع به آن اعتراض خواهیم کرد و این سئوال مطرح است که آیا نمایش این فیلم در حالیکه چهره حضرت ابوالفضل(ع) در هاله ای از نور پوشیده شده باعث می شد خسارتی که دیوان عدالت اداری تعیین کرده به وجود بیاید یا نه، زیرا سازندگان فیلم «رستاخیز» معتقدند که فیلم باید بدون هاله نور اکران شود.

بیش از دو هزار سایت غیرمجاز در کشور فعال هستند 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با بیان اینکه تعداد دو هزار سایت غیرمجاز و بدون شناسانامه در کشور فعالیت می کنند، گفت: سال گذشته در سه نوبت اعلام کردیم که سایت های بدون شناسنامه نسبت به دریافت مجوز و شناسنامه دار کردن سایت های خود اقدام کنند.

جنتی افزود: شماری از اینها آمدند اما تعداد بیشتر آنها اقدام به دریافت مجوز و شناسنامه دار کردن سایت خود نکردند، از این در اطلاعیه ای هفته گذشته ١۵ روز به این سایت ها مهلت داده شد تا اقدام کنند در غیر اینصورت با دستگاه قضایی هماهنگ شده که پس از این مدت نسبت به جلوگیری از فعالیت آنها اقدام کنند.

درباره باز شدن مرز سومار چیزی نشنیده ام 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سئوالی مبنی بر بازشدن مرز سومار برای زائران عتبات عالیات گفت: در این باره چیزی نشنیده ام؛ آنچه مورد توافق از قبل نیز بوده اعزام زائران از مرزهای مهران، شلمچه و چذابه بوده است.

خبر تازه ای از شجریان ندارم 

جنتی همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر بازگشت استاد شجریان به ایران که آیا تدابیر و تصمیم جدیدی برای ادامه درمان وی گرفته اید یا نه افزود: اکنون خبر تازه ای از شجریان ندارم اما امیدوارم که این استاد آواز و هنرمند محبوب کشور هر چه سریع تر سلامتی کامل خود را به دست آورده و بتواند به ادامه فعالیت ادامه دهد.

برخورد با سایت هایی که غیرمجاز کتاب ها را منتشر می کنند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این سئوال که برای برخورد با سایت هایی که کتاب ها را بصورت غیرمجاز روی سایت ها قرار می دهند چه برنامه ای دارید، گفت: در فضاهای مجازی یکسری کتاب هایی قرار می گیرد که افراد آنها را دانلود می کنند، از این رو اگر این کتاب ها از طریق سایت های داخلی ایرانی ارائه شود، امکان برخورد با آنها هست اما بسیاری از این سایت ها خارجی هستند و برخورد با آنها مشکل است.

به گفته جنتی برخی کتاب ها به صورت قاچاق از روی این سایت ها دانلود می شود و حدود ۴٠ تا ۵٠ نسخه در اختیار افرادی که همسو و هم فکر با آنها هستند قرار می گیرد.

انتشار کتاب در گرامیداشت یاد و خاطر شهدای مدافع حرم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین درباره انتشار کتاب هایی برای گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مدافع حرم گفت:

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نمایشگاه کتاب دفاع مقدس همواره بر این امر تأکید دارد و به آثار که مربوط به شهدا باشد، توجه خاصی داشته و هر سال به آنها کمک می کند.

برگزاری نمایشگاه فرهنگی و هنری برای تقویت روابط با چین

جنتی درباره سفر اخیر خود به چین افزود: در چین یک نمایشگاه فرهنگی برگزار شد و بیشتر کشورهایی که در مسیر جاده ابریشم قرار داشتند، در این نمایشگاه شرکت کرده بودند.

به گفته وزیر فرهنگ، هدف دولت چین این بود که علاوه بر تقویت روابط تجاری و بازرگانی، بین کشورها، روابط فرهنگی بیشتری بوجود آید و این امر تقویت شود. در این نمایشگاه آثار هنری ایران نیز عرضه شدند.

وی افزود: در این نمایشگاه دیدگاه های فرهنگی خود را مطرح کردیم و این حرکت کشور چین اقدام ارزشمندی بود که امیدواریم در سایر شهرها و کشورهایی که جاده ابریشم از آنها می گذرد نیز اینگونه نمایشگاه ها برپا شود تا زمینه همکاری فرهنگی و اقتصادی بیشتری بین کشورها به وجود بیاید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: اگر چین قبول کند که هر سال یک کشور به عنوان پایتخت فرهنگی انتخاب شود، این موضوع می تواند در روابط فرهنگی تأثیر بسزایی داشته باشد.

پیگیر خواسته ۴٣۵ ناشر و کتابفروش هستیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر ارسال نامه ۴٣۵ ناشر و کتابفروش به وی گفت: اینکه افرادی یک کتاب مکتوب را به صورت زیرمیزی بفروشند امر محدودی است اما به هرجهت با جدیت پیگیر خواسته و نامه ۴٣۵ ناشر و کتابفروش هستیم.

http://www.farhang.gov.ir/fa/news/243951/%D8%AC%D9%86%D8%AA%DB%8C-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AE%DB%8C%D8%B2-%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF