مومنی شریف در جشن هنر انقلاب : «رستاخیز» علی‌رغم میل نظام از اکران بازماند ! انتقاد از حواشی اتفاق افتاده برای فیلم «رستاخیز» ]

«رستاخیز» در اولویت شورای عالی نظارت قرار می‌گیرد؟
11 اسفند 1394
نوش‌آبادی: نگران وضعیت «رستاخیز» هستیم/ بعد از رفع اشکالات وزیر شخصا دستور اکران می‌دهد
25 فروردین 1395

رئیس حوزه هنری در اختتامیه جشن هنر انقلاب با اعلام فروش یازده میلیاردی انتشارات سوره مهر در سال ۹۴ ار ماجرای منجر به اکران نشدن فیلم سینمایی «رستاخیر» انتقاد کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه جشن هنر انقلاب اسلامی شب گذشته سه‌شنبه ۲۴ فروردین در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم فاضل نظری معاون هنری حوزه هنری در سخنانی اظهار داشت: امسال روی پیشانی‌ هفته هنر انقلاب، شعار «هنر متعهد به حقیقت» را نوشتیم که این شعار برگرفته از نظرگاه امام راحل(ره) است. حقیقت در هر سطحی محترم و متعالی است و هرچه این حقیقت عمیق‌تر باشد به جاودانگی نزدیک‌تر است. مردم این سرزمین نیز از گردنه‌های تاریخی به سختی گذشته‌اند و امروز برای تحقق آرمان‌های انقلاب‌شان تلاش می‌کنند و هر آینه نزدیک‌تر می‌شوند. اکنون که در آینه هنر متعهد به حقیقت‌ها می‌نگرند، آن را دست‌یافتنی‌تر و ماندگارتر می‌یابند.

وی اظهار داشت: امسال هم چهره هنر انقلاب معرفی می‌شود و این انتخاب نمادین است. همه کسانی که در راه تحقق آرمان‌ها قدم برمی‌دارند، برنده‌اند. این انتخاب از فرآیندی پر پیچ و خم گذشته که در آن به شش نام درخشان رسیدیم. در یک گروه کانونی، به فهرستی از نوزده اسم رسیدیم. نوزده اسمی که کارشان در سال ۱۳۹۴ به عرضه رسیده باشد. حالا اگر موضوع فیلم باشد، اکران عمومی و اگر ادبیات باشد، زمان انتشارش. آنچه که ما را خوشحال می‌کند این است که به دور از رقابت، فضای ما صمیمی است. نامزدهای منتخب، توسط یک گروه هفتاد نفره ارزیابی شدند و بعد از نوزده اسم، به ۹ کاندیدا رسیدیم و طی بررسی‌های بیشتر این انتخاب به شش نفر کاهش یافت. آنچه می‌ماند تشکر بنده از همه کسانی است که در این بین تلاش کردند و همدلانه و مشفقانه در کنار هم بودند تا این هفته در کمال شکوه برگزار شود.

در ادامه این مراسم محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری نیز در سخنانی عنوان داشت: ادب و هنر پیش از انقلاب فاصله بسیاری با جامعه متدین داشت. بعد از انقلاب تمام زمینه‌ها تحت تاثیر انقلاب، دگرگون شد اما در بحث ادب و هنر، فضا به کل تاسیسی و ایجادی بود. خوشبختانه امروز با افتخار می‌توانیم از مکتب ادبی-هنری انقلاب نام ببریم که ویژگی‌هایی دارد که آن را از سایر مکاتب متمایز می‌کند.

وی اظهار داشت: خوشبختانه امروزه در حوزه دانشگاه‌ها، درباره این مکتب پژوهش و تحقیق می‌شود. این گستردگی نه تنها در بین ایرانیان بلکه در میان خارجیان هم وجود دارد. از ویژگی‌های سال ۹۴ این است که میزان پایان‌نامه‌های منتشر شده در حوزه ادبیات هنر انقلاب تدوین شده بود. هرچند آمار دقیقی ندارم و براساس صحبت‌های استاد منوچهر اکبری عرض می‌کنم؛ ۳۰۰ پایان نامه با موضوع اشعار شاعران حوزه انقلاب منتشر شده است.

«رستاخیز» علی‌رغم میل نظام از اکران بازماند

وی اظهار داشت: حال که مجال پیدا کردیم خوب است که از ناکامی‌ها و تلخی‌های سال گذشته هم سخن بگوییم و آنها را آسیب‌شناسی کنیم. فیلم سینمایی ارزشمندی که توسط هنرمندان ما ساخته شده بود و این هنرمندان سال‌های زیادی از عمرشان را وقف آن کرده بودند، علی‌رغم میل نظام و هنرمندان از اکران ایرانی و خارجی بازماند. چرا این اتفاق افتاد؟ این اتفاق قابل‌تأمل است و باید رصد بشود. اگر این اتفاق نیفتاده بود الان در بین این ۹ کاندیدا، نام این دوستان هم قطعا بود.

در ادامه این مراسم کاندیداهای دریافت عنوان چهره هنر سال توسط هنرمندان معرفی شدند.

مرتضی سرهنگی به عنوان نخستین سخنران به معرفی بهناز ضرابی زاده پرداخت و گفت: جنگ باید در کنار فرماندهانش، نویسندگانش را نیز بیابد. امروز بار عمده ادبیات جنگ را زنان بر دوش می‌کشند و خانم ضرابی‌زاده نیز به همین خاطر است که به من می‌گفت من سه دختر دارم: دو دختر دوقلویم و سومی هم دختر شینا.

وی افزود: کار ما یا بر اساس رفع تکلیف است یا وظیفه یا دلدادگی و به باور من ضرابی‌زاده برای نوشتن بیشتر دلداده بوده است و امروز نیز یک تنه بار خاطرات جنگ یک استان را بر دوش می‌کشد.

در ادامه محمد حسین نیرومند نیز به معرفی هادی محمدیان پرداخت و گفت: انیمیشن «شاهزاده روم» آقای محمدیان کار بسیار بزرگی بود به ویژه اینکه بدانیم نوشتن یک اثر دینی برای ائمه آن هم در قامت یک متن فانتزی دارای چه دشواری‌هایی است اما محمدیان جدای از این کار توانست این کار را درباره یک موضوع مهم تاریخی انجام داده و در نهایت به تولید اثری برسد که بازگشت سرمایه نیز داشته است.

کوروش زارعی نیز دیگر هنرمندی بود که در این مراسم به معرفی جواد افشار نامزد دریافت عنوان چهره فرهنگی سال پرداخت و گفت: جواد افشار علاوه‌بر فعالیت انقلابی در تمام عمر در فعالیت فرهنگی نیز درخشیده است. با این همه هنرمند واقعی را باید دو هزار شهیدی بدانیم که ظاهر را رها و در میدان نبرد به ایفای نقش واقعی پرداختند.

پرویز پرستویی دیگر هنرمندی بود که توسط محمد حسین سیاح طاهری فرزند شهید سیاح طاهری در این مراسم معرفی شد. وی در معرفی پرستویی گفت: من پرستویی را از نوجوانی و از دروان حاج کاظم شدنش می‌شناسم تا امروز که حاج حیدر ماست. پدرم نیز با او ارتباط شخصی و دوستی نزدیکی داشت و آقای پرستویی نیز خالصانه و بدون توجه به ظواهر با ایشان همراهی می‌کردند.

به گفته وی برگزاری جشنواره فیلم در مناطق محروم، برگزاری مسابقات کتابخوانی در مناطق محروم و فعالیت‌هایی از این دست بخشی از تلاش مشترک پدر شهیدش با پرستویی در مناطق محروم بوده است.

سیدرضا میرکریمی نیز دیگر هنرمندی بود که در این مراسم به معرفی مجید مجیدی پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود به یادکردی از شهید آوینی و مرحوم سلحشور پرداخت و گفت: من هرکجا از خاورمیانه و حتی شاخ آفریقا که سفر می‌کنم تاثیر کار دینی آقای سلحشور را دیده‌ام.

میرکریمی در ادامه درباره مجید مجیدی گفت: اگر تصور ما از هنرمند انقلاب فردی طلبکار و مدعی و کسی است که به اعتقاد دیگران احترامی نمی‌گذارد، آن فرد مجید مجیدی نیست. اگر فکر می‌کنیم هنرمند انقلاب طلبکار و مدعی و بی‌اعتقاد به باور دیگران است آن فرد مجیدی مجیدی نیست. برخی می‌گویند هنرمند انقلابی نباید از صلح دم بزند در حالی که پسوند اسلامی انقلاب تعریف جهانی از آن را تغییر می‌دهد.

وی تاکید کرد: هنرمند انقلابی کسی است که دیگران از دست و زبانش در امان باشند و تنها به دنبال ساختن است.

در این مراسم همچنین از خانواده شهید سیاح طاهری و احمدی سخا تجلیل و عوامل برپایی نمایش فصل شیدایی به عنوان رویداد فرهنگی سال نیز تجلیل شدند.