حسن برزیده در آستانه روز سینما مطرح کرد: نگرانی از سرخوردگی احمدرضا درویش

رئیس حوزه هنری: ماجرای «رستاخیز» به درستی مدیریت نشد.
5 شهریور 1394
حضور درویش و رستاخیز درجشنواره فیلم بغداد
25 شهریور 1394

این فیلمساز در گفت‌وگویی با خبرنگار سینمایی ایسنا در آستانه‌ی مراسم تقدیر از کارگردان «سرزمین خورشید»، «رستاخیز»،«کیمیا»، «متولد ماه مهر» در جشن خانه سینما گفت: احمدرضا درویش با اینکه سن زیادی ندارد اما به لحاظ کارایی، نوع و کیفیت کارهایش، یکی از بزرگان سینما، جزو بنیان‌گذاران سینمای دفاع مقدس و یکی از برترین‌های این گونه سینمایی است.

برزیده درباره جایگاه احمدرضا درویش در سینمای ایران ادامه داد: آقای درویش خدمات زیادی به کیفیت و پیشرفت سینما و ایجاد ارتباط میان این هنر و مردم داشته است. فیلم‌های جذاب او هم به سینمای دفاع مقدس و هم به کلیت سینمای کشور رونق داده است.

وی ادامه داد: نگاه و سلیقه ایشان در انتخاب موضوعات و قدرت انتقال آن از طریق مدیوم سینما یکی از ویژگی‌های مهمی است که شاید این بزرگداشت زودرس را پذیرفتنی می‌کند، چراکه معمولا بزرگداشت برای هنرمندانی با سنین بالاتر برگزار می‌شود.

برزیده درباره جایگاه درویش در سینمای اجتماعی در بخش دیگری از سخنانش به ایسنا یادآور شد:در آن دوره به دلایل گوناگون نوعی گسستگی بین نسل گذشته و جدید ایجاد شد، البته فاصله‌ میان نسل‌ها قانون نانوشته‌ای است که در تمام دوره‌ها رخ می‌دهد و همواره دیدگاه‌های متفاوت و عدم پذیرش یکدیگر در نسل‌های مختلف وجود دارد اما از آنجا که احمدرضا درویش متعلق به نسل خاصی از کشور است، طبیعی است به این موضوعات هم فکر می‌کند و مثلا فیلم «متولد ماه مهر» با همین نگرش ساخته شده است.

کارگردان «مزار شریف» با اشاره به یکی از مشکلات هنرمندانی مانند درویش، گفت: آدم‌هایی مثل او از یک سو با نسل قبل و بعد خود به لحاظ پذیرش دچار مشکل شده‌اند. زیرا پذیرفتن نسل بچه‌های انقلاب و جنگ برای نسل بعدی قدری دشوار است. در این وضعیت شاید علاوه بر دلایل طبیعی در اختلاف نسل‌ها، دلایل سیاسی هم مزید بر علت باشد. با این دیدگاه هنرمندانی مانند درویش هم مورد انتقاد روشنفکران هستند و هم مورد انتقاد نسل دیگری که اندیشه به روز آنان را قبول ندارند.

برزیده ادامه داد: سختی کار کسی مانند درویش این است که از یک سو نمی‌خواهد در گذشته متوقف شود که براساس آن به طور طبیعی با هم نسلان خود اختلاف پیدا می‌کند و از سوی دیگر برای حفظ آنچه برایش مهم است، نیز از سوی نسل بعدی پذیرفته نمی‌شود.

این فیلمساز در ادامه این گفت‌وگو با ابراز تأسف از توقف نمایش فیلم «رستاخیز» خاطرنشان کرد: این فیلم را به عنوان یک نمونه مطرح می‌کنم، چرا که موضوع کلی‌تر از یک فیلم خاص است اما متأسفانه یک بار دیگر سلیقه‌های شخصی و نه شرع، راه را برای اکران یک فیلم بست. در حالی که افرادی مانند آقای درویش متشرع هستند و بر ارزش‌های شرع گردن می‌گذارند اما متأسفانه نه حجت شرعی و نه دلیل عقلی برای نفی فیلم «رستاخیز» وجود ندارد.

برزیده در عین حال با تاکید بر تفاوت نقد سینمایی و انکار یک فیلم خاطرنشان کرد: نقد سینمایی کاملا با منتفی کردن یک فیلم متفاوت است. ممکن است خود من با وجود علاقه‌ای که به آقای درویش و سینمای ایشان دارم، به بعضی از بخش‌های این فیلم نقدی هم داشته باشم اما این موضوع با نفی کردن آن فیلم متفاوت است.

وی ابراز تاسف کرد: مایه تأسف است که عده‌ای با اکران یک فیلم بگویند ما حالمان بد می‌شود و بدون دلیل شرعی و تنها براساس اعمال سلیقه بتوانند یک فیلم را از اکران بردارند. در حالی که این کار بر اساس هیچ قانون و قاعده‌ای نیست. ضمن اینکه به معنی نادیده گرفتن ارگان‌هایی است که وظیفه رسیدگی دارند.

حسن برزیده در پایان سخنانش گفت: متاسفانه گروه‌های فشار طوری رفتاری می‌کنند که فردی مانند درویش دچار سرخوردگی شود. زیرا از یک سو به زعم عده‌ای فیلمی ارزشی ساخته و ممکن است مورد انتقاد آنان باشد و از سوی دیگر همین فیلم ارزشی که برای ساخت آن مدت‌ها تلاش و هزینه کرده، این چنین نفی می‌شود. با این وضعیت تکلیف هیچ کس معلوم نیست و به همین دلیل است که این نگرانی وجود دارد تا هنرمندی مثل احمدرضا درویش سرخورده شود.

 

سه‌شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۴