رستاخیز با نظر مراجع اکران می‌شود.

استاد سید مرتضی خاتمی خوانساری‌ فقیه اهل بیت (ع): فکر می‌کنم بهتر از این نمی‌شد، فیلم دیگری ساخت.
23 تیر 1394
رضا میرکریمی در پی حواشی بوجود آمده برای اکران «رستاخیز» واکنش نشان داد.
24 تیر 1394
اکران فیلم سینمایی «رستاخیز» بعد از مدت‌ها حرف و حدیث از امروز در سینماهای سراسر کشور آغاز می‌شود و سینمای ایران اثر خود را درباره یکی از مهم‌ترین وقایع موضوع امامت به نمایش  خواهد گذاشت تا جامعه از این پس به درک بهتری از رابطه سینما با تاریخ اسلام برسی.
به گزارش«جوان»، برگزاری جشن افتتاحیه فیلم سینمایی «رستاخیز» به معنای عزم جدی برای اکران این فیلم سینمایی بود؛ جشنی که در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد و به‌رغم اینکه قرار بود این برنامه بی‌حاشیه برگزار شود، باز هم دچار حواشی شد.غلامرضا فرجی، سخنگوی شورای صنفی نمایش از منتقدان فیلم سینمایی«رستاخیز» خواسته است تا برای دیدن این فیلم سینمایی صبوری داشته باشند. تا به حال بیشتر اعتراض‌های صورت گرفته به این فیلم مربوط به نسخه اولیه آن بود که اکنون با ۳۵ دقیقه اصلاح آماده اکران عموم شده است. اولین اکران این فیلم سینمایی نیز شامگاه سه‌شنبه در محل باغ موزه دفاع مقدس و در کنار نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم برگزار شد. در این مراسم که جمعی از مدیران سینمایی کشور حضور داشتند بعد از حدود ۱۰ دقیقه از شروع آغاز نمایش فیلم، اکران آن توسط مسئولان باغ موزه متوقف شد و حدود نیم ساعت رایزنی‌ها برای ادامه پخش فیلم به طول انجامید. نکته جالب توجه مراسم افتتاحیه فیلم سینمایی «رستاخیز» اعتراف احمدرضا درویش در جمع خبرنگاران به برخی اشتباهات صورت گرفته در این فیلم بود. درویش به خبرنگاران درباره صحنه شهادت حضرت علی‌اصغر که در نسخه اصلاحی حذف شده، گفت: ما در ارتباط با این مورد اشتباه کردیم و بابت آن نیز عذرخواهی کردم. آیا اشتباه وجود ندارد آن هم در هیچ گستره‌ای همانند این کار و به همین دلیل هم آن را اصلاح کردیم. این کارگردان درباره نشان داده چهره حضرت عباس که یکی از موارد انتقادی به «رستاخیز» است نیز توضیح داد: درباره نمایش چهره حضرت عباس(ع) که همواره یکی از موضوعات مطرح شده است باید بگویم در این زمینه نیز لحظه‌ای از نظرگاه مرجعیت خارج نشدیم اما در این مورد دیدگاه‌های مختلفی نیز وجود دارد. ما برای هر موضوعی به متخصص آن مراجعه می‌کنیم و طبیعی است که در این خصوص هم به مراجع مراجعه کردیم.

دفاع حوزه هنری از فیلم
نکته جالب توجه در مورد مراسم افتتاحیه فیلم رستاخیز دفاع تمام‌قد رئیس حوزه هنری از این فیلم سینمایی است. حوزه هنری که پخش‌کننده فیلم سینمایی رستاخیز به شمار می‌آید، سیاست حمایتی از این فیلم را در پیش گرفته و نشانه این حمایت، سخنان محسن مؤمنی‌شریف درباره فیلم رستاخیز است. وی که در شب افتتاحیه این فیلم حضور داشت، گفت: فیلم سینمایی «رستاخیز» مبین بلوغ و رشد سینمای ایران است. وی ادامه داد: فیلم «رستاخیز» در شرایطی نمایش داده می‌شود که جهان اسلام را درگیر خشونت و جنگ کرده‌اند و حقیقت اسلام ناب محمدی در میان هیاهوی این جنگ‌ها کمرنگ شده است. در چنین شرایطی فیلم «رستاخیز» به خوبی به ریشه‌ها پرداخته است.
مؤمنی‌شریف درباره انتقاد‌ها نسبت به رستاخیز نیز گفت: اغلب نکاتی که مورد اعتراض منتقدان قرار گرفته و باعث ایجاد حواشی برای این فیلم شده است، مربوط به نسخه اولیه فیلم «رستاخیز» است که دو سال پیش در جشنواره فجر به نمایش درآمد. پس از حضور فیلم در جشنواره فیلم فجر و دریافت برخی نظرات و پیشنهادها، احمدرضا درویش ۴۰ دقیقه از فیلم را کم کرد که به نظر من حذف بخش‌هایی از فیلم به آن لطمه زده است.

اصلاحات رستاخیز نظر مراجع را تأمین کرد
از سوی دیگر حجت‌الاسلام احمد سالک، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نیز طی اظهارنظری درباره «رستاخیز» گفت: فیلم سینمایی «رستاخیز» با وجود اصلاحیه‌های انجام شده نظر مراجع را تأمین کرده و دیگر مشکلی برای اکران ندارد. مشکل اکران «رستاخیز» حل شده، اما رویکرد کلی باید بر این محور باشد که هنرمندان به نگارش فیلمنامه‌های مذهبی و فاخر که منجر به هدایت جامعه می‌شوند، تشویق شوند و بنابراین نباید به گونه‌ای برخورد شود که این قشر جرئت حرکت به سمت سو‍ژه‌های تاریخی و مذهبی را از دست بدهند. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایرادهای فیلم «رستاخیز» اصلاح شده و برخی از صحنه‌های شبهه‌دار دیگر نمایش داده نمی‌شود، افزود: در بحث‌های حاکمیتی فقط و فقط نظرات امام(ره) و مقام معظم رهبری مورد توجه است اما در مورد مسائل غیرحکومتی می‌توان نظرات دیگر افراد را هم شنید.

۱۱۷۵_۱۹۸۴۰