اولین اکران «رستاخیز» در باغ موزه دفاع مقدس با حاشیه‌هایی همراه بود. جنجال آغاز شده است.

سخنگوی شورای صنفی نمایش: منتقدان «رستاخیز» برای دیدن نسخه جدید صبور باشند.
22 تیر 1394
توضیحات درویش درباره نمایش چهره حضرت عباس(ع) در فیلم رستاخیز
23 تیر 1394

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، شب گذشته مراسم اکران افتتاحیه فیلم سینمایی «رستاخیز» به کارگردانی احمدرضا درویش بعد از ظهر دوشنبه ۲۲ تیرماه در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

سالن نمایش پر از تماشاگر شده بود و  کمتر از ۱۵ دقیقه از اکران فیلم نگذشته بود که نمایش فیلم متوقف شد. همه‌ی سالن ساکت شده بود و منتظر رفع نقص فنی نمایش. اما زمزمه های توقف عمدی نمایش، تعدادی از اهالی رسانه را به بیرون از سالن کشید. پخش «رستاخیز» توسط مسئولان باغ موزه دفاع مقدس متوقف شده بود.

بیرون سالن، سردار جواد خضرایی مدیرعامل باغ موزه دفاع مقدس در حال رایزنی با عوامل فیلم بود. حراست باغ موزه اجازه نزدیک شدن خبرنگاران را به سردار نمی‌دادند. احمدرضا درویش کارگردان، علی قائم مقامی مدیر تولید «رستاخیز» با خضرایی صحبت می‌کردند. درویش کاغذها را از پوشه بیرون آورد و به خضرایی نشان داد. خضرایی عینک به چشم و موبایل به دست به پوشه ها نگاه می‌کرد و اشاره هایی هم به تلفن همراهش می کرد. برخی می‌گفتند که هماهنگ نبودن عوامل فیلم با مسئولان باغ موزه دفاع مقدس باعث اعتراض خضرایی شده است. عده ای هم می‌گفتند که قطع شدن فیلم هم به خاطر تهدید مسئولان باغ موزه بوده است.

حراست مانع نزدیک شدن به حلقه‌ای می شد که گوشه سالن لابی کرده بودند.محمد حمزه زاده، حبیب ایل بیگی، فرید فرخنده خویش و علیرضا تابش از جمله مسئولان سینمایی بودند که دورادور به درویش و خضرایی نگاه می‌کردند. صحبتها به درازا کشید تا اینکه بعد از ۲۰ دقیقه توقف، نمایش فیلم از سرگرفته شد.

فیلم «رستاخیز» به مدت ۱۲۷ دقیقه نمایش داده شد. پایان فیلم به بعد از افطار کشید و ساعت ۲۱ و ۱۵ دقیقه شروع مراسم  تجلیل از ۶ هنرمند فعال در زمینه روایت  نهضت امام حسین (ع) برگزار شد.

مومنی شریف: «رستاخیز» بیانگر بلوغ سینمای ایران است

محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری روی سن حاضر شد و ایراد سخنرانی کرد. مومنی شریف در ابتدای صحبت های خود با اشاره به این مطلب که فیلم «رستاخیز» بیانگر بلوغ سینمای ایران است، گفت: فیلم سینمایی «رستاخیز» مبین بلوغ و رشد سینمای ایران است و از این جهت باید به سینمای ایران تبریک گفت و من به آقای درویش کارگردان خوب این اثر خسته نباشید می گویم.

وی ادامه داد: فیلم «رستاخیز» در شرایطی نمایش داده می شود که جهان اسلام را درگیر خشونت و جنگ کرده اند و حقیقت اسلام ناب محمدی در میان هیاهوی این جنگ ها کمرنگ شده است. در چنین شرایطی فیلم «رستاخیز» به خوبی به ریشه ها پرداخته است و به شخصه به احمدرضا درویش تبریک می گویم و امیدوارم حاصل زحمات این فیلمساز شاخص در عرصه انقلاب و دفاع مقدس مورد رضایت حضرت رسول اکرم(ص) و اثمه اطهار قرار گیرد.

 

۱۳۹۴۰۴۲۳۱۰۴۸۴۶۸۵۴۵۶۹۳۸۱۴

 

 

مومنی شریف متذکر شد: مردم ایران از جمله ارادتمندان سید الشهدا (ع) هستند و این فیلم بیانگر بخشی از این ارادت به ساحت مقدس امام حسین(ع) و یاران ایشان است. خوشحالم که علاوه بر مردم ایران، مسلمانان دیگر در جهان اسلام و به ویژه کشورهای همسایه این فیلم را می بینند.

وی افزود: سینمای ایران در دنیا و به ویژه در جهان اسلام با فیلم های تاریخی و مذهبی شناخته شده است و اگر امروز فیلم سید الشهدا (ع) توسط سینمای ایران ساخته نمی شد استکبار جهانی کارهایی می کرد تا ایران را به انفعال بکشاند.

این مدیر فرهنگی با اشاره به حواشی ایجاد شده در چند روز اخیر برای فیلم سینمایی «رستاخیز» گفت: دلم نمی خواهد در این مراسم از حواشی ایجاد شده برای این فیلم سخن بگویم اما این روزها مسائلی مطرح می شود که نیاز به روشنگری دارد و باید برخی از نکات را بیان کرد.

رییس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: اغلب نکاتی که مورد اعتراض منتقدان قرار گرفته و باعث ایجاد حواشی برای این فیلم شده است، مربوط به نسخه اولیه فیلم «رستاخیز» که دو سال پیش در جشنواره فجر به نمایش درآمد، است. پس از حضور فیلم در جشنواره فیلم فجر و دریافت برخی نظرات و پیشنهادها، احمدرضا درویش ۴۰ دقیقه از فیلم را کم کرد که به نظر من حذف بخش هایی از فیلم به آن لطمه زده است.

مومنی شریف یادآور شد: کم کردن ۴۰ دقیقه از یک فیلم کار ساده ای نیست. سینماگران می دانند که حتی حذف یک دقیقه از فیلمشان هم کار سختی است چه برسد به ۴۰ دقیقه از آن. این ۴۰ دقیقه شاید نتیجه زحمت ۲ سال گروه بوده است.

این فعال فرهنگی تاکید کرد: امیدوارم ایراردهایی که به ساخت فیلم های مذهبی گرفته می شود موجب نشود از این پس سینمای ایران جرات ساخت فیلم های دینی – تاریخی را نداشته باشد و سینما بیشتر به سمت ساخت فیلم با موضوع مثلث های عشقی و … برود.

وی در پایان گفت: معتقدم در شرایط کنونی سینما باید واقع بین باشیم و گمان می کنم آن دسته از منتقدان «رستاخیز» اگر نسخه جدید را ببینند راضی خواهند شد.

با پایان صحبت های مومنی، کامران ملکی مجری مراسم از حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد حمزه زاده مدیرعامل سازمان سینمایی سوره، حبیب ایل بیگی معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی دعوت کرد با حضور روی سن از هنرمندان راوی نهضت امام حسین (ع) تجلیل کنند.

 

 

 

۱۳۹۴۰۴۲۳۱۰۵۰۲۱۸۳۱۵۶۹۳۸۷۴

 

شهرام اسدی کارگردان فیلم های «شب واقعه» و «روز واقعه»، داود فتحعلی بیگی پژوهشگر عرصه تعزیه و نمایش های آیینی – سنتی، کرمعلی شیرازی خوشنویس و راوی نهضت امام حسین (ع) درعرصه هنرهای تجسمی، محمدرضا سنگری نویسنده در حوزه ادبیات عاشورایی، حسین فدایی حسین نویسنده و کارگردان نمایش های عاشورایی در حوزه هنرهای نمایشی و احمدرضا درویش کارگردان فیلم «رستاخیز» مورد تقدیر قرار گرفتند.

مراسم تمام شد و حاضران از سالن بیرون آمدند و میهمان افطار عوامل رستاخیز بودند.  بیرون سالن بازار بحث و تبادل نظر بین حضار بسیار داغ بود و به ویژه تعداد زیادی از خبرنگاران و مردم سوالات خود را از احمدرضا درویش می پرسیدند. سوالات بیشتر پیرامون دلیل کم شدن زمان فیلم بود.

 

بابک حمیدیان، فرهاد قائمیان، مهتاب کرامتی، آرش آصفی، انوش معظمی، علی جاویدفر از بازیگران و احمدرضا درویش، میرمحسن موسوی مدنی، علیرضا برازنده، علی قائم مقامی، حسین جعفریان و مجید میرفخرایی از عوامل پشت صحنه «رستاخیز» که از جمله چهره های سینمایی این مراسم بودند و از مسئولان سینماییمحسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، محمد حمزه زاده مدیرعامل سازمان توسعه سینمایی سوره، برزین ضرغامی رییس نمایشگاه قرآن و جمعی از مدیران سینمایی چون حبیب ایل بیگی معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، فرید فرخنده کیش مدیرعامل انجمن سینمای جوان و محمد طباطبایی نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در این مراسم حضور داشتند. همچنین اهالی رسانه و منتقدان نیز در این مراسم حضور داشتند.